• دانستنیهای قطار اروپا
  • زمان: زمستان 97
  • وسیله نقلیه: قطار های شب رو ترن
  • قیمت: 240,000,000 تومان

نکاتی در مورد قطار اروپا که لازم است بدانید .

دانستن نکاتی که برای راهنمایی شما برای سفر با قطار اروپا  که در ادامه می آید لازم و ضروری است.  سفر با قطار لذتبخشترین و راحت ترین سفر عمرتان خواهد بود و وسیله ای برای سفر است که در تمامی نقاط اروپا قابل دسترس است . در اینجا سعی داریم ده نکته اساسی در مورد سفر با قطار اروپا را بازگو کنیم که درک این موضوع می تواند به راحتی هر چه بیشتر شما در استفاده از قطار اروپا کمک شایانی باشد .

1- بلیط ریل پس(Rail pass) یا بلیط نقطه به نقطه(point-to-point) کدام یک بهترین گزینه است؟

بلیط های قطار نقطه به نقطه شما را از نقطه A به نقطه B می رساند ، در حالی که خرید این نوع بلیط آسانتر است و اگر می خواهید صندلی خود را رزرو کنید این نوع بلیط گزینه بهتری است . همچنین اگر برنامه ثابتی برای سفر با قطار در اروپا را دارید که شامل یک مسیر است می توانید از این نوع بلیط استفاده کنید اما اگر سفر شما چند مسیره و انعطاف پذیر است سیستم ریل پس برای شما بهتر است . اگر قصد استفاده نامحدود از قطارها را در یک بازه زمانی مشخص دارید باید بگوییم سیستم ریل پس برای شما بهتر است که می توانید از تمامی امکانات قطار ها هم استفاده کنید اما در این صورت برای استفاده از قطارهای شب رو اروپا یا قطار سریع السیر اروپا شامل هزینه ی اضافه میشود که برای رزرو صندلی و خوابگاه  خود در قطار می پردازید . اگر علاقه مند به استفاده از ریل پس هستید و برنامه سفر به 5 کشور را در سر دارید می توانید از گلوبال پس(Global pass) استفاده کنید. در غیر این صورت می توانید از " پس " های 2 تا  2 کشوره استفاده کنید که به صرفه تر از نقطه به نقطه است.

برای انتخاب ریل پس باید بدانید در بازه مشخص زمانی، از چه کشورها بازدید خواهید کرد و این بازدید شامل چند سفر خواهد شد. البته نباید فراموش کرد که رزرو بلیط قطار سریع السیر اروپا و امکانات اضافی نیز نیاز به رزرو دارند . بلیط های قطار در سیستم ریل پس در سراسر اروپا قیمت های ثابتی دارند اما قیمت بلیط قطار نقطه به نقطه در هر کشوری فرق می کند اما نکته حائز اهمیت این است که  اگر یک مسیر را در برنامه سفر خود دارید مسلما بلیط نقطه به نقطه برای خرید بهتر و به صرفه تر است و اگر این طور نیست بهتر است از ریل پس استفاده کنید .

اگر اطلاعات بیشتری در مورد مسیرها و ساعات حرکت قطارها می خواهید بهتر است با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 

2- بلیط قطار درجه یک(First class)  یا درجه دو کدام یک گزینه بهتری است ؟

تفاوت بین بلیط درجه یک و درجه دو در قطار کمتر از بلیط درجه و دو در هواپیما است و به سخنی دیگر تفاوت درجه یک و دو در قطار عادلانه تر از تفاوت بلیط های هواپیماست. این تفاوت در قطار به میزان راحتی مسافران بستگی کامل دارد در ادامه به این تفاوت ها خواهیم پرداخت

  • در کلاس درجه یک صندلی شما قابلیت انعطاف بیشتری دارد ، جا برای چمدان های شما بیشتر است و بزرگسالان بیشتری در این کلاس وجود دارند به همین دلیل ساکت تر است و همچنین نوع سریع السیر آن شامل سرو غذا نیز می شود . اما در درجه دو شما در طول مسیر خواب راحتی نخواهید داشت و ممکن است کمر درد هم بگیرید چون فضای کمتری در اختیار شماست و صندلی ها را نمی شود تغییر داد و مسلما تعداد صندلی بیشتری در قسمت شما وجود خواهد داشت.
  • رزور بلیط درجه یک قطار  در اروپا راحت تر است زیرا مردم اروپا بیشتر تمایل دارند با بلیط قطار درجه دو سفر کنند . اما برای اطمینان بیشتر بهتر است قبل از حرکت به خصوص در فصول شلوغ قطار اروپایی بلیط خود را رزرو کنید. پس بهتر است برای مسافت های بیش از 2 ساعت از بلیط درجه یک استفاده کنید که راحت تر باشید .

3- استراحت با خیال راحت در قطار اروپا

اگر تا کنون در مسیر های بیش از دو ساعت در قطار نبوده اید باید بگوییم به هیچ وجه خوابیدن در آنها راحت نیس و اگر قصد دارید بر روی صندلی خود به خواب بروید باید منتظر سر درد و کمر درد باشید اما بهترین گزینه برای قطارهای شب رو و مسیر های 10 ساعته چیست؟ بهترین گزینه استفاده از sleepers(خوابگاه ) در قطار است.اتاق های کوچک که به راحتی می توانید در آنها دراز بکشید و استراحت کنید . sleeper ها محل های کوچکی در کوپه ها هستند که یک خوابگاه کوچک را برای مسافران محیا می کنند . با رزرو این نوع خوابگاه ها شما در طول مسیر استراحت راحتی خواهید داشت و در هزینه بلیط خود نیز صرفه جویی خواهید کرد و زمان بیشتری را برای لذت بردن از زیبایی های مسیر خواهید داشت .

4- چمدان های خود را برای مسافرت با قطار ببندید !

منظور این است که برای گذراندن وقت خود در طول مسیر پلی لیست آهنگ های خود یا کتابی را به همراه داشته باشید اما اگر شانس بیاورید که همسفر خوبی هم گیرتان بیاید کمی هم صحبت در مورد خودتان خالی از لطف نیست . در کوپه ها پریز برق برای شارژ کردن لپ تاپتان یا گوشی تلفن همراه در اختیار خواهید داشت و در برخی موارد هم می توانید از WIFI قطار استفاده کنید اما باید هزینه های آن را بپردازید. در مورد غذا هم می توانید از رستوران قطار استفاده کنید اما اگر مایل هستید که غذای مورد علاقه خود را نوش جان کنید بهتر است آن را قبل از حرکت قطار از ایستگاه های قطار تهیه کنید ، به همراه داشتن تنقلات و اسنک نیز در طول مسیر کمک می کند که تجربه سفر لذت بخش تر باشد .

5- تا میتوانید سبک سفر کنید

بهتر است برای مسافرت با قطار به خصوص در فصل شلوغ قطارهای اروپایی چمدان های کوچک تری را به همراه داشته باشید زیرا پیدا کردن جا برای چمدان ها یک چالش بزرگ است و بهتر است به جای داشتن دغدغه جا دادن چمدان ها از سفر خود لذت ببرید . چمدان های کوچک و سبک تر برای سفر در فصول شلوغ بهتر است.

 

6- برای سفر با قطار برنامه داشته باشید

اطمینان حاصل کنید که از بلیط رزور شده خود یا ازایمیل تاییدیه بلیط خود یک کپی کاغذی تهیه کنید تا به مشکل برنخورید ، در روز حرکت هم بهتر از چند ساعت قبل از حرکت در ایستگاه حضور داشته باشید که مشکلی پیش نیاید و بتوانید برای سفر آماده شوید.

7- رزرو بلیط قطار خود را تایید کنید

قبل از حرکت قطار بهتر است بلیط خود را از دستگاه های موجود در ایستگاه های قطار اروپا پرینت بگیرید . البته اگر موفق به این کار نشدید بهتر است مسئول کنترل بلیط را در جریان بگذارید اما قبول یا رد ادعای شما بستگی به مسئول قطار شما دارد به هر حال پرینت گرفتن بلیط خودتان بهترین راهکار برای پرهیز از گفتگوهای طولانی و دردسرهای نداشتن بلیط است.

8- پلتفورم درست را انتخاب کنید

اگر مسیرهای مختلفی را برای سفر خود در نظر دارید باید این نکته را در نظر بگیرید که پلتفورم و ساعت درست و دقیق رسیدن هر قطار را دقیقا بدانید البته امکان دارد که این پلتفورها در برخی موارد تغییر کنند اما در هر حال دانستن پلتفورم درست هر قطار و ساعت رسیدن قطارها لازم و ضروری است. شما بعد از اتمام سفر در مسیر و شروع مسیر جدید باید بدانید که در کدام پلتفورم و در چه زمانی سوار قطار مورد نظر خود شوید . این امر را می توانید از نگاه کردن به تابلوی اعلانات هر ایستگاه متوجه خواهید شد .

9- صندلی و کوپه خود را تعیین کنید

برای رسیدن به کوپه اختصاصی خود بهتر است به شماره هر کابین از قطار توجه کنید تا بهتر بتوانید کوپه خود را بیابید اگر بلیط اختصاصی ندارید کافیست فقط به کابینی مراجعه کنید که هم کلاس بلیط تهیه شده از سوی شما باشد که برای درجه یک از عدد 1 و برای درجه دو از عدد 2 استفاده شده است در این کابین ها می توانید یک صندلی برای خود انتخاب کرده و در جای خود بنشینید . پس از ورود به قطار ، بلیط قطار و گذرنامه خود را در دسترس خود داشته باشید که به مسئولان کنترل بلیط و گذرنامه ارائه دهید .

10- از مسافرت با قطار اروپایی لذت ببرید

حال که نکات بالا را می دانید فقط از مسافرت خود لذت ببرید . بی شک در طول مسافرت با قطار در اروپا مناظر زیبایی را خواهید دید و از معاشرت با همسفران خود لذت خواهید برد . در محیط آرام و راحت قطار اروپا می توانید دوستان خوبی را پیدا کنید . اگر سوالی داشتید می توانید از همکاران ما سوال کنید و با تهیه بلیط ارزان قطار اروپا از سفر خود نهایت لذت را ببرید .